de2df791682f079f8397226a3ff38bc7_LВ Україні вперше мають намір оцінити вартість людського життя. Це необхідно для того, щоб мати уявлення про оцінку реального збитку від ДТП, внаслідок яких щодня на наших дорогах гинуть 12 осіб, пише autocentre.ua

У країнах Європи вже давно існують цифри, що визначають вартість життя людини, що загинула в ДТП. Зокрема, за оцінками Світового банку ця сума становить 1 млн євро. А ось в Україні такої цифри поки що немає. Про це повідомили в четвер, 16 червня в Києві на прес-конференції, присвяченій початку розробки першої в історії нашої країни методики оцінювання вартості людського життя.

За словами керівника підкомітету з безпеки дорожнього руху, народного депутата Ігоря Діденка, Україна втрачає 4% ВВП унаслідок загибелі людей у ДТП. Зусиль поліції для зменшення аварійності недостатньо, адже їхня основна функція – забезпечення правопорядку та контролю за дотриманням правил учасниками руху, а от усім іншим має займатися Кабмін. «Основна причина високої аварійності та низького рівня дорожньої безпеки – відсутність координації державних органів, задіяних у сфері дорожнього руху. Світова практика засвідчує – для досягнення належного рівня безпеки, по-перше, потрібна політична воля перших осіб країни (щоб вони перейнялися цією проблематикою), а по-друге, – обов’язково потрібний орган, який координував би роботу міністерств і відомств у цій сфері, а також розробив довгострокову стратегію розвитку безпеки дорожнього руху в Україні і контролював її впровадження», – заявив нардеп.

У страховій сфері фігурує сума 200 тис. грн, яку можуть компенсувати страхові компанії згідно із законом «Про обов’язкове страхування» (так звана «автоцивілка») у разі заподіяння шкоди життю та здоров’ю людини, якої та зазнала внаслідок ДТП. Утім, ця цифра зовсім не співвідноситься з об’єктивною вартістю людського життя – це лише максимальна сума, яку можуть компенсувати страховики на лікування постраждалого в аварії. Більше того, за словами представника компанії «GRAWE Ukraine», якщо людина померла внаслідок ДТП – це зовсім не означає, що її родичам заплатять 200 тис. грн – вони можуть розраховувати на компенсацію витрат, пов’язаних із ритуальними послугами.

За оцінками міжнародних експертів у сфері безпеки руху, щорічно Україна втрачає понад $4 млрд унаслідок загибелі людей у ДТП. Річ у тому, що левова частка загиблих – найпродуктивніша частина населення віком від 25 до 40 років. Тобто найбільш працездатні люди, які приносять реальний дохід державі від своєї діяльності. Внаслідок їхньої смерті економіка країни недоотримує кошти, а за умови травмування і втрати працездатності навпаки – з казни і гаманців родичів витрачаються чималі гроші на лікування і часом тривалу реабілітацію.

Саме тому дуже важливо розробити і впровадити в Україні методику оцінки вартості людського життя для того, щоб гармонізувати діяльність у сфері забезпечення дорожнього руху. «Знати скільки ми коштуємо і планувати на базі цього видатки бюджету на безпеку руху – це загальноприйнята практика в цивілізованому світі. Ми, нарешті, маємо продемонструвати світовій спільноті, всім партнерам та інвесторам України наш вектор на адекватність», – заявила координатор цього дослідження і керівник програми з запобігання дорожньо-транспортному травматизму серед дітей і молоді «Traffic Challenge» Ольга Дробишева.

За її словами, в розробці методології буде задіяно цілу низку науково-дослідних інститутів України, а в як консультантів залучено міжнародних експертів. Закінчити свою роботу і озвучити результати дослідження автори проекту планують вже через три місяці.